Másfél éve vezettük be az IT-n a mentoring rendszert, aminek célja az, hogy a munkatársak fejlődése, beillesztése, tudás átadása folyamatos legyen generációról generációra. A működés rövid ideje után nagyon sok pozitív visszajelzés jött a rendszerről, általában mindkét fél élvezi és profitál a dolgokból.
A működése úgy valósul meg, hogy minden fejlesztő és tesztelő kap egy nála több tapasztalattal rendelkező mentort, akivel folyamatosan kapcsolatban áll. Egy személyesebb, közvetlen kapcsolatot alakítanak ki annak érdekében, hogy a közös munka és segítségnyújtás gördülékenyen menjen. Rendszeresen összeülnek és megbeszélik, hogy milyen problémákba ütközött a mentorált, azt hogy oldotta meg, a mentor további tippeket ad a fejlesztés folytatásához és a hasonló problémák kezeléséhez. Eddig is kérdeztek egymástól a fejlesztők, de jellemzően véletlenszerűen keresték egymást, kihasználva a mindenkiben meglévő segítőkészséget, vagy a vezetőfejlesztőt terheltük ezzel.
A mentorpár közösen kiaknázza a mentorált kiválóságát, mi az amiben ő nagyon jó és akár előadást tarthatna belőle fejlesztőtársainak. Közösen meghatározzák a mentorált fejlődési útját, aminek elérésében a mentor segíti: oktatást, előadást tart neki, könyveket, cikkeket ajánl, gyakorló feladatot ad. Ha a cégen belül többen is ugyanazt a területet szeretnék fejleszteni, akkor arra belső képzést, oktatást szervezünk.
Idén a teljesség igénye nélkül a következő témájú szakmai képzéseink voltak:
- Docker alapok
- Code review
- GIT alapok
- Spring Boot
- Generikusság
- Tesztelés elméleti alapozás, unit testing bevezető
- Angular advanced képzés sorozat (Template referencia és view referencia használatának megismerése; Template driven + reactive formok; Typescript ++)
- Webpack
- RxJS
- JS interview
A fejlesztők igénye alapján folyamatosan vásárolunk online tananyagokat, melyek megnézésére munkaidőn belül is van lehetőség.
A szakmai képzéseken felül készségfejlesztő képzések is vannak folyamatosan. Ezek céges szinten szervezett képzések, melyeket külsős trénerek, coachok tartanak. Pl.:
- Fókusz és fegyelem multitasking során
- Hibák kezelése és menedzselése
- Motiváció, személyes hatékonyság növelés, célmeghatározás, delegálás
- Hatékony megbeszélés, tudatosság a mindennapokban
- Kommunikációs tréning
- Coaching és mediáció
Bevezetésre került a code reviewzás, így konkrétan vissza tud csatolni a mentor a fejlesztő munkájáról, meg tudják beszélni, hogy mit lehetne egyszerűbben vagy máshogy csinálni legközelebb.
Támogatjuk a zavartalan fejlesztői munkaidősávot, amit csapaton belül határoznak meg a kollégák, ekkor a fejlesztőt nem zavarják kérdésekkel társaik, hogy flowban tudjon kódolni.
Támogatjuk az egyéni karriercélok elérését, lehetőség van szakmai átképzésekre a céges stacken belül. Pl.: tesztelő → fejlesztő, frontend fejlesztő → backend fejlesztő. Valamint munkakörtől függetlenül is több fejlődési lehetőség van, pl:
- Osztályszintű stratégiai feladatok
- Projektek közti integráció
- Devops (fejlesztő környezet, automata buildek)
- DBs, adatelemzős átképzés
- Oktatás, előadás tartása
- Elköteleződés mások képzésére
Az azonos szakmai területen dolgozók közti crossteam információáramlás segítése érdekében vannak heti rendszerességű Improvement Community események, ahol szakmai témákban, illetve a projektek megvalósítása során a fejlesztőket érintő üzleti és egyéb témákban szerzett tapasztalataikat osztják meg egymással a munkatársak. Ezeken a fórumokon cél még a közös szakmai stratégiaalkotás, priorizálás, és a problémamegoldás.